Polska premiera LG Q6 – nie znamy ceny

17 Jul

We wtorkowy wieczór 11 lipca w warszawskiej restauracji Flaming&Co byliśmy świadkami polskiej (a jednocześnie jednej z pierwszych na świecie, liczę, że inni będą brać przykład z LG) premiery serii LG Q6. To telefony ze średniej półki o nazwach: Q6+, Q6 i Q6α.

Skąd różnice w nazwie? Ze względu na pamięć RAM i przestrzeń dyskową –  odpowiednio: 4/64GB, 3/32GB, 2/16GB. Ta seria smartfonów kierowana jest do milennialsów. Podczas prezentacji Jarosław Bukowski z LG podkreślił, że o ile systematycznie rośnie sprzedaż telefonów droższych (powyżej 2500 zł), nawet o 100% rok do roku, o tyle w wartościach bezwzględnych wciąż nie stanowi ona dużej liczby, bowiem prym na naszym rynku wiodą segmenty cenowe 650-850 zł i 850-1650 zł.

Dlatego też koreańska firma chce dostarczać telefony w przystępnych cenach z pewnymi funkcjami dostępnymi zazwyczaj dla najwyższej, najdroższej półki cenowej. W Q6 jest to oczywiście ekran FullVision i w parze z nim dobre zagospodarowanie powierzchni z przodu urządzenia.

Niestety, żeby nie było tak kolorowo, dostajemy w zamian sporą listę braków (którą wyliczyła Kasia z Tabletowo): serii Q brak wodoszczelności, pyłoszczelności, militarnej normy odporności, złącza USB-C, szybkiego ładowania, diody powiadomień, ekranu Always On czytnika linii papilarnych. Nie nagrywa też filmów w 4K, ma tylko 3 tryby aparatu (nie ma profesjonalnego), obiektyw szerokokątny jest tylko z przodu, a procesor Snapdragon 430 jest co najwyżej ok – zdecydowanie oczekiwałbym czegoś z serii 6xx.

Podczas imprezy zaprezentowano ”zwykłego” Q6. Wykonany z plastiku (albo, jak woli producent, tworzywa sztucznego), okalany metalową ramką. Smukły, poręczny, dobrze leży w dłoni, plus za niewystający z obudowy aparat (co wciąż nie jest niestety standardem nawet we wszystkich flagowcach). Sprawia wrażenie dobrze wykonanego, nic nie stuka, nic nie puka, Niemiec płakał aż do granicy.

Podstawowe dane techniczne:*

Chipset:  Platforma Qualcomm® Snapdragon™ 435
Wyświetlacz:  Full Vision 5,5-cala 18:9 FHD+ (2160 x 1080 / 442 piksele na cal)
Pamięć: 3GB pamięci RAM/ 32GB pamięci ROM + gniazdo kart microSD
Aparat: Tylny 13MP/ Przedni 5MP szerokokątny 100°
Bateria: 3000 mAh (wbudowana)
System operacyjny: Android 7.1.1 Nougat
Wymiary: 142,5 x 69,3 x 8,1mm Masa: 149 g
Sieć komórkowa: LTE Advanced do 300Mbps/3G/ 2G
Łączność: Wi-Fi 802.11 b, g, n / Bluetooth 4.2/ NFC/ USB Typu B 2.0

Zrobiłem kilka zdjęć telefonem, tak przednim, jak i tylnym aparatem. Fotografie sprawiają wrażenie dobrych (więcej szczegółów podczas testów urządzenia, które do pierwszych szczęśliwców już dotarło).

Ogólnie, telefon robi (bardzo) dobre pierwsze wrażenie. Najważniejszym kryterium będzie cena, w moim odczuciu każda powyżej 1200 zł będzie przesadą ze strony producenta (niezależnie jak szybko, podobnie do G6, niewidzialna ręka rynku ją urealni), jednak wcale nie zdziwię się, jeśli na wejście producent zaproponuje 1499, a może nawet więcej. Sprzedaż rozpocznie się najpewniej w sierpniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *